Kata Goju Ryu

Gekisai Ichi i Ni

Autoremkata01 form jest twórca stylu Goju Ryu  - Chojun Miyagi. Kanji „Geki” oznacza „walczyć” („uderzać”, „demolować”) natomiast „Sai” – „łamać”. Całość Gekisai można zinterpretować jako „atakować i zniszczyć” co prawdopodobnie miało odnosić się do żołnierzy amerykańskich walczących z Japonią  podczas II Wojny Światowej. Ciekawostką jest to, że ze względu na istotną różnicę we wzroście amerykańskich i japońskich (okinawskich) żołnierzy, ciosy w Gekisai oddawane były wyżej niż na wysokość głowy.


Ich historia sięga początku lat ’40 XXw., w których wkładano wiele siły w promowanie karate przez co sztuka ta stawała się coraz bardziej popularna. Forma Gekisai Ichi narodziła się jakby z potrzeby, gdyż oryginalne kata Goju Ryu były zbyt trudne dla nowych adeptów karate, którymi coraz częściej były dzieci i młodzież.

Jedna z wersji mówi, że dla uczniów początkujących powstały formy o nazwie Hookiyu Kata, w skład których wchodziły Fukyu Ich – której autorem był Soschin Nagamine (Matsubayashi Ryu) i Fykyu Ni autorstwa Chojuna Miyagi.. Są to typowe kata Goju Ryu (Naha-Te) z silnymi blokami, uderzeniami i stabilnymi pozycjami, lecz widać w nich wpływy Shuri-Te, systemu samoobrony nauczanego przez wielkiego mistrza Yasutsune Itosu. Mimo, że Gekisai Ichi jest najprostszą formą Goju Ryu, to składa się z 10 różnych technik wykonywanych naprzemiennie.

Gekisai IchiGekisai Ichi 1

kata02

W roku 1940 Chojun Miyagi częściowo zmienił swoją formę Gekisai-Ichi i stworzył drugie kata Gekisai-Ni. Wprowadził do niego bloki po kole tak charakterystyczne dla Goju Ryu. I tak poprzednia, jest to również forma stosunkowo łatwa do zinterpretowania i zapamiętania.

Formy Gekisai są jedynymi w Goju Ryu formami zaczynającymi się w lewo, natomiast Gekisai Ich jest jedyną formą w Goju Ryu, która kończy się „do przodu”. Kata Gekisai jako form dla początkujących są jakby uporządkowanym Kihonem zawierającym 14 podstawowych technik i  5 pozycji. Wystarczy zobaczyć w jaki sposób uczeń wykonuje formę aby określić jego poziom wyszkolenia.

Gekisai NiGekisai Ni 1

Thursday the 25th. Copyright © Uczniowski Klub Sportowy "SANCHIN" .