chojun miyagiChojun Miyagi, twórca karate Goju-Ryu urodził się 25-go kwietnia 1888 roku na Okinawie. Pochodził z bogatej arystokratycznej rodziny. Treningi karate zaczął w wieku 11 lat pod kierunkiem wielkiego mistrza Seisho Aragaki. Kiedy skończył 14 lat spotkał na swej drodze innego wielkiego, okinawskiego mistrza Kanryo Higaonnę, który poprzednio również szkolił się u Aragakiego i po okresie próbnym został zaakceptowany jako jego uczeń. Treningi były bardzo ciężkie, polegały przede wszystkim na ćwiczeniach siłowych i długodystansowych biegach. Sensei Higaonna był tak wymagający, że jego uczeń mdlał wykonując kata. Młody Chojun trenował w ten sposób przez 13 lat aż do śmierci swego nauczyciela, wyrastając na wielkiego karatekę.

Jako następca i spadkobierca nutru Naha-te Chojun Miyagi stawiał sobie wysokie wymagania aby dorównać niezwykłym umiejętnościom swojego mistrza. W 1915 roku wyjechał do Chin, do miasta Fuzhou, gdzie Higaonna uczył się sztuk walki, by tam dalej zgłębiać tajniki karate. Po powrocie do Naha na Okinawie tam sam zaczął nauczać karate, stosując te same ciężkie i wymagające metody, które stosowane wobec niego. Przykładał bardzo wielką uwagę do podstaw. A cały wolny czas poświęcał doskonaleniu swoich umiejętności.chojun miyagi 01

Dając pokazy dla dygnitarzy państwowych zaczął kształtować swoją wizję okinawskiego karate i w związku z tym założył w 1926 roku Klub Badań Karate i razem z innymi wielkimi mistrzami takimi jak Chomo Hanashiro (nurt Shuri-Te), Kenwa Mabuni (Shito-Ryu) i Motobu Choko spędzili 3 lata studiując korzenie, kata i filozofię sztuk walki. Do klubu wstąpili później inni znani karatecy, którzy dziś są twórcami różnych pod-stylów i szkół karate.

Chojun Miyagi bardzo ciężko pracował aby rozpropagować karate w całej Japonii i aby Naha-te zasłużyło na miano stylu na równi z powszechnie szanowanymi sztukami walki jak Judo czy Kendo. Żeby to osiągnąć regularnie podróżował do Japonii gdzie został poproszony o prowadzenie zajęć na Uniwersytecie w Kyoto (tu w nim ważyły się losy prawie wszystkich styli kataye) i na Uniwersytecie Ritsumei Kan. Pewnego razu jeden z uczniów Miyagi, podczas pokazów w Japonii został zapytany do jakiej szkoły karate należy. Nie znalazł dobrej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ Naha-te nie było nazwą stylu. Po powrocie wspólnie zdecydowali, że ważne jest aby nazwać prezentowany przez nich styl po to, aby móc skuteczniej go promować i propagować. Sensei wybrał nazwę Goju-Ryu : "go" znaczy mocny, silny a "ju" delikatny. W 1933 roku oficjalnie zrejestrował Goju-Ryu w Butokukai, centrum japońskich sztuk walki.

Okres drugiej wojny światowej odbił się bardzo niekorzystnie na rozwoju Goju-Ryu i na życiu Chojuna Miyagi. Zginęło bardzo wielu ludzi wśród nich syn i dwie córki senseia a także jego najlepszy uczeń Jinan Shinzato. Sam mistrz został zmuszony zrezygnować z większości swoich treningów. Po wojnie, w 1946 roku został dyrektorem Cywilnego Stowarzyszenia Wychowania Fizycznego na Okinawie. Wznowił treningi ucząc w Akademii Policyjnej i otwierając własne dojo na powietrzu nazwane „ogrodowym”.

Chojun Miyagi poświęcił swoje życie dla karate. Jego dziełem było przekształcenie systemu Naha-te w systematyczną dyscyplinę która w ogólnym zarysie mogła być nauczana w całym społeczeństwie.

Zmarł 8-go listopada 1953 roku w wieku 65 lat

 

chojun miyagi 02

Tradycyjne przyrządy treningowe Goju Ryu.

chojun miyagi 03

Trening kata Saifa w dojo Mijagi sensei.

chojun miyagi 04

Trening Kata Saifa - interpretacja ruchów.

chojun miyagi 05

chojun miyagi 06

Chojun Miyagi i Juhatsu Kyoda.

chojun miyagi 07

Po lewej Chojun Miyagi, na pierwszym planie trening interpretacji Kata Saifa, w tle Kata Gekisai – Ni.

chojun miyagi 08

Wielcy mistrzowie z Okinawy
W rzędzie górnym: Shinpan Gusukuma, Tsuyoshi Chitose, Shoshin Chibana, Genwa Nakazone
W rzędzie dolnym: Chotoku Kyan, Kentsu Yabu, Chomo Hanashiro, Chojun Miyagi .

Tuesday the 21st. Copyright © Uczniowski Klub Sportowy "SANCHIN" .